Wednesday, 29 June 2022

PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO KALWARIA PSZOWSKA

A+ R A-

Aktualności

Wiadomości

    


Wsparcie parafii w trudnym czasie epidemii

W czasie epidemii wszyscy odczuwamy wiele niedogodności, część osób może utracić swoje źródła dochodu. Ten czas jest również trudny dla parafii, dla której ofiary wiernych są jednym z podstawowych źródeł utrzymania.

Jeżeli ktoś ma możliwość i los parafii nie jest mu obojętny to może przekazać ofiarę na bieżące utrzymanie parafii do skarbonki w przedsionku kościoła lub przelewem na konto parafialne.

PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO KALWARIA PSZOWSKA Santander Bank Polska S.A. 54 1090 2590 0000 0001 2299 8905

Bardzo dziękuję za zrozumienie i za Państwa ofiarność. W/w ofiary (na cele kultu religijnego) można sobie odliczyć od zeznania podatkowego.


Abp 2022.04.20

 


„Ruszyła akcja Paczka dla Ukrainy w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Skala kryzysu humanitarnego rośnie z każdą minutą. Brakuje żywności, środków higienicznych, opatrunków. Kobiety z dziećmi czekające wiele godzin w kolejce do przejścia granicznego, nie mają co dać dzieciom do jedzenia. Ideą akcji jest tworzenie gotowej paczki przez polskie rodziny, wspólnoty parafialne, Szkolne Koła Caritas dla rodzin na Ukrainie, bądź przekazywane na miejscu uchodźcom z Ukrainy, którzy nie posiadają środków do życia.

 

Dla wszystkich chętnych, którzy chcą się „dorzucić” to proszę o zakupienie towarów wyłącznie z listy 34 produktów podanych poniżej. Z góry dziękuję.

 

Produkty będą zbierane w kościele po Mszach św. wieczornych.

 

Paczki będą kompletowane sukcesywnie w kartonowych pudłach przez zespół Charytatywny.

W tej sprawie prosimy kontaktować się z kancelarią parafialną pod numerami 696-192-112 lub /032/ 45-78-516

 

 1. Makaron
 2. Ryż / kasza
 3. Cukier
 4. Konserwy/puszki mięsne/pasztet
 5. Herbata (40 torebek)
 6. Pieczywo chrupkie
 7. Mleko UHT
 8. Zupy Instant
 9. Owsianki instant
 10. Orzechy/bakalie
 11. Batony energetyczne/owsiane
 12. Paluszki,krakersy
 13. Dania gotowe o długim terminie
 14. Kaszki dla dzieci
 15. Słoiczki dla dzieci
 16. Soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym)
 17. Musy owocowe
 18. Biszkopty
 19. Szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci
 20. Papier toaletowy
 21. Chusteczki higieniczne (wagon)
 22. Chusteczki nawilżone
 23. Podpaski
 24. Mydło w kostce
 25. Szczoteczki do zębów
 26. Pasta do zębów
 27. Żel pod prysznic (zapach uniwersalny)
 28. Szampon (unisex)
 29. Plastry z opatrunkiem do cięcia
 30. Woda utleniona
 31. Grzebień/szczotka do włosów
 32. Żel antybakteryjny
 33. Świeca
 34. Zapałki
 

 
 logo rodziny
 

Abp Zarządzenie 2021.03.26 1
Abp Zarządzenie 2021.03.26 1
Abp Zarządzenie 2021.03.26 2

Apel o poszanowanie niedzieli w 1700 rocznicę 1
Apel o poszanowanie niedzieli w 1700 rocznicę 2

Apel Rady Stałej KEP ws. ochrony życia i pokoju społecznego 0001
 
Apel Rady Stałej KEP ws. ochrony życia i pokoju społecznego 0002

Modlitwa o pokój

Abp Wezwanie do modlitwy 28.10.2020 1
Abp Wezwanie do modlitwy 28.10.2020 2

 
Oświadczenie Przewodniczacego KEP po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

 

Komunikat Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

W związku z zapytaniem o publiczne inicjatywy krytyczne wobec Komunii św. na rękę, przypominamy, że chociaż główną formą przyjmowania Komunii w Polsce jest Komunia do ust (Wskazania KEP z 2005 r. nr 40), to jednak nie oznacza to, że inne zatwierdzone przez Kościół formy miałyby być same z siebie niegodne, niewłaściwe, złe lub grzeszne, jeśli spełnia się warunki stawiane w tej kwestii przez prawo liturgiczne.

Niewłaściwe i krzywdzące wiernych jest twierdzenie, że przyjmowanie Komunii św. na rękę, jest brakiem szacunku wobec Najświętszego Sakramentu. Podobnie niesprawiedliwe jest ukazywanie osób przyjmujących Komunię św. na rękę jako tych, którzy „winni są Ciała i Krwi Pańskiej”, z założeniem, że czynią to bez uszanowania, którego domaga się św. Paweł w 1 Liście do Koryntian. Co prawda Sobór Trydencki używa tego fragmentu na przypomnienie o godnym i pełnym czci przyjmowaniu Ciała Pańskiego, ale nadaje mu również wymiar duchowy, ukazując że niegodnym jest przyjmowanie Komunii w grzechu (Dekr. o Euch., sesja 13: 1/A, r. 7). Dodajmy, że słowo „niegodne” oznacza to, czego się nie godzi czynić, a tymczasem Kościół w swoim prawie uznaje za „godny” zarówno jeden, jak i drugi sposób przyjmowania Komunii. Potępiając jeden z godziwych sposobów przyjmowania Komunii św., wprowadza się nieład i podział w rodzinie Kościoła.

Nie można też stwierdzić, iż Komunia św. na rękę jest sama z siebie profanacją. W ten sposób zarzucałoby się Stolicy Apostolskiej, która dopuszcza Komunię na rękę, że akceptuje profanację (por. Mszał Rzymski, OWMR 161, rzymska instrukcja Redemptionis Sacramentum nr 92). Tymczasem faktyczna profanacja Eucharystii to czyn „mający znamiona dobrowolnej i poważnej pogardy okazywanej świętym postaciom” (instr. Redemptionis Sacramentum 107, por. KPK kan. 1367). Nie można więc zarzucać profanowania Eucharystii osobom, które z różnych powodów pragną przyjąć z wiarą i czcią Komunię św. na rękę, zwłaszcza w okresie pandemii.

Przypominamy także wszystkim szafarzom Komunii, zwyczajnym i nadzwyczajnym, że są oni zobowiązani do przestrzegania prawa liturgicznego, które stanowi, że kiedy nie ma niebezpieczeństwa profanacji, nie można ani zmuszać, ani zabraniać Komunii w jednej czy drugiej formie (por. Redempt. Sacr. nr 12). Szafarze nie mogą twierdzić, że samo udzielenie Komunii na rękę stanowi niebezpieczeństwo profanacji, jeśli wierny z wiarą i szacunkiem prosi o tę formę Komunii. Prawo oceniania i zmieniania praktyki liturgicznej należy do Stolicy Apostolskiej i dopóki ona uznaje Komunię na rękę za godziwy sposób udzielania wiernym Ciała Pańskiego, nikt nie powinien tego sposobu potępiać. Kto zaś to czyni, wprowadza nieład i podział w rodzinie Kościoła. Może się natomiast zdarzyć, że w okresach nadzwyczajnych, jak np. trwająca epidemia, biskupi na swoim terenie tymczasowo zawężą obowiązujące prawo (por. List kard. Saraha z 3 września br.), czemu należy być zawsze posłusznym, aby zachować w Kościele pokój, o który modlimy się we Mszy przed samą Komunią.

Niech szafarze udzielający Komunii na rękę poczuwają się do szczególnie wielkiej dbałości o cześć wobec Najśw. Sakramentu, zwracając uwagę na to, aby przy Komunii nie dopuścić do gubienia okruszyn Hostii. W tym celu powinni dbać o jakość stosowanych do Mszy hostii, z wielką uwagą dbając o to, aby się nie kruszyły i nie pozostawiały na dłoniach wiernych okruszyn. Warto też przypomnieć za Mszałem, że „ilekroć przylgnie do palców jakaś cząstka Hostii, zwłaszcza po łamaniu Chleba i Komunii wiernych, kapłan powinien otrzeć palce nad pateną, a jeśli to konieczne, obmyć je. Ma również zebrać cząstki znajdujące się poza pateną” (OWMR 278). Kongregacja ds. Nauki Wiary w 1972 r. wyjaśniła, że „zasadniczo otarcie palców nad pateną powinno wystarczyć. Ale mogą się zdarzyć i takie przypadki, w których konieczna jest ablucja palców, jeśli np. wyraźnie widoczne partykuły pozostaną przyklejone do palców z powodu pocenia się” (dekl. De fragmentis eucharisticis). Jeśli kapłani są zobowiązani do sprawdzenia, czy na dłoniach nie pozostały okruszyny Hostii (OWMR 278), podobnie powinni postępować wierni. Dlatego ci, którzy z uzasadnionych powodów proszą o Komunię na rękę, zaraz po spożyciu Ciała Pańskiego powinni uważnie obejrzeć dłonie oraz zebrać i spożyć ze czcią każdą widoczną okruszynę, która mogła oderwać się od Hostii.

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 3 października 2020 r.

 
 

krew 1

krew 2

 


Z1

Z2


 

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  26.06.2022 -  13 Niedziela Zwykła    

       Wakacyjny czas służy rekreacji, odpoczynku i licznym wyjazdom w ciekawe miejsca, które znajdują się na świecie. My również, tak jak w każdą Niedzielę wybieramy się w podróż za Panem, gdzie podczas Eucharystii będziemy uczestnikami Jego życia, śmierci i chwalebnego zmartwychpowstania.

 • Dziś 13 niedziela zwykła. Kolekta dzisiejsza przeznaczona będzie na Stolicę Apostolską – Świętopietrze.
 • Bóg zapłać za złożone ofiary na konto parafialne oraz osobiście w kancelarii.
 • W środę Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Msze św. o godz. 8.00 i 17.00. Kolekta tego dnia przeznaczona będzie na remont Katedry w Katowicach.
 • W tym tygodniu przypadają I piątek i I sobota miesiąca.
 • W I Piątek od godz. 8.00 obchód chorych i starszych wiekiem parafian. Zgłoszenia do czwartku.
 • W I sobotę miesiąca o godz. 7.30 różaniec o 8.00 Msza święta w int. Legionu Maryi i Żywego Różańca oraz Apostolatu M.B. Pielgrzymującej. Po Mszy św. Nabożeństwo do Matki Bożej.
 • Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na W.Ś.S.D. w Katowicach a przed kościołem odbędzie się zbiórka na sprzątanie kościoła.
 • Wolne intencje mszalne w roku 2022:
  Lipiec: 5, 12, 13, 19, 25, 26 27, 29, 31                            Sierpień: 2, 10, 11, 14, 16, 18, 23, 25, 30, 31
  Wrzesień: 2, 5, 6, 13, 20, 27.                                           Październik: 4, 11,                             
  Listopad: 8, 29.                                                               Grudzień: 2, 13, 20, 25, 27, 28, 29, 30
 • Do nabycia jest Gość Niedzielny cena 8 zł.
 • Jest gazetka parafialna na nadchodzący tydzień wyłożona z tyłu kościoła.
 • Zachęcam wiernych do udziału w rekolekcjach zamkniętych. Terminarz wywieszony w gablotce.
 • W dniach 9 - 13 lipca odnowienie misji parafialnych.
 • Intencje na Msze św. na rok 2022 przyjmowane w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej. Proszę by nie odkładać rezerwacji Mszy św. na tzw. „Ostatni Moment”, zwłaszcza tych związanych z rocznicami lub jubileuszami.
 • W dniach 8 – 16 września 2022 r. IV Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz chętnych diecezjan do Lourdes.
 • Zaleca się rodzicom wysyłającym dzieci na kolonie i obozy letnie, by kierowali do kierownictwa sformułowane na piśmie żądanie, aby ich dzieciom umożliwiono spełnienie praktyk religijnych, a szczególnie udział w niedzielnej Mszy św.
 • Sprawy kancelaryjne proszę załatwiać przed moim urlopem tj. do 1 lipca.
 • Skład Nowej Duszpasterskiej Rady Parafialnej z wyboru parafian:
  B. Ulbrych, H. Szymik-Lach, A. Christof, J. Pardubicki, J. Dziedzic, H. Fibic.
  Oraz z nominacji ks. Proboszcza:
  I. Tkaczyk, A. Jędrysik, P. Jendrysik, T. Brzezińska, P. Mężyk.

PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
KALWARIA PSZOWSKA
Santander Bank Polska S.A. 54 1090 2590 0000 0001 2299 8905.

 • Ofiary (na cele kultu religijnego) można sobie odliczyć od zeznania podatkowego.

Na zbliżający tydzień, przyjmijmy Boże błogosławieństwo, które niech będzie drogowskazem na wakacyjnych szlakach naszego życia.

 

 

 inserted by tekel