Sunday, 29 March 2020

PARAFIA PW. ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO KALWARIA PSZOWSKA

A+ R A-

Pielgrzymki

 

ALBANIA – KORFU

 

TIRANA - KRUJE - SZKODRA - GJIROKASTER - GASTOURI - KANONI -

ZATOKA PALEOCASTRITSA - MIASTO KORFU - BERAT - ELBASAN

PROGRAM RAMOWY 9 DNI

 


 

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i transfer na lotnisko. Przelot do Tirany. Przejazd na obiadokolacje i nocleg w Tiranie lub okolicy.

DZIEŃ 2

Śniadanie, po którym udamy się na zwiedzanie Tirany. Zobaczymy historyczną i współczesną zabudowę pełnej kontrastów stolicy kraju: plac Skanderbega,  (bohatera narodowego, który przez lata stawiał skuteczny opór Turkom). W jego centrum zobaczymy  konny pomnik dzielnego Albańczyka - jest to jedna z wizytówek miasta. Znajduje się przy nim Narodowe Muzeum Historyczne (prezentujące  dzieje kraju od czasów najdawniejszych). Jego fasada wyróżnia się olbrzymią mozaiką przedstawiającą postacie Albańczyków z czasów historycznych i współczesnych. Na wschodniej pierzei placu widzimy meczet Ethem Beja, jeden z najstarszym budynków stolicy Albanii, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku Obok wznosi się Wieża Zegarowa - pochodząca z XIX wieku konstrukcja, służy dziś za punkt widokowy.
Ponadto zobaczymy także: operę, plac Matki Teresy, budynki Uniwersytetu Tirańskiego, most Garbarzy, Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.  

DZIEŃ 3

Śniadanie. Przejazd do miejscowości Kruja. Spacer po mieście. Zwiedzimy zamek z przełomu V i VI w. oraz muzeum legendarnego przywódcy i powstańca Skanderbega. Zwiedzimy także muzeum etnograficzne oraz orientalny bazar, na którym czas wolny na zakupy. Kontynuacja podróży do Szkodry. Objazd po mieście (Teatr Migjeni, kościół Najświętszej Marii Panny, XVIII-wieczny meczet, katedra św. Szczepana) oraz zwiedzanie twierdzy Rozafy z pięknym widokiem na miasto i rzekę graniczną Bojanę (Bunę) łączącą Jezioro Szkoderskie z Morzem Adriatyckim. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd do Gjirokaster - miasta wpisanego na listę UNESCO, położonego w dolinie rzeki Drinos w południowej części kraju, jednego z dwóch albańskich miast-muzeów. Z wysokości twierdzy możemy podziwiać widok z typowymi domami warownymi (tzw. kule), charakterystycznymi dla regionu Bałkanów, których dachy pokryte są tradycyjnymi szarymi łupkami. W mieście zachował się także bazar oraz siedemnastowieczny meczet. Gjirokaster, to również rodzinne miasto byłego albańskiego dyktatora Envera Hodży. Zabytkowy dom, w którym się urodził, obecnie mieści ciekawe muzeum etnograficzne, które zwiedzimy. Przejazd do Igumenicy. Przeprawa na Korfu. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym wycieczka szlakiem najważniejszych i najpiękniejszych miejsc na wyspie Korfu. Wizyta w miejscowości Gastouri. Zobaczymy wspaniały pałac Achillion – Rezydencję Cesarzowej Sisi, który otaczają piękne ogrody z imponującą kolekcją rzeźb. Przejazd przez miasto Korfu do punktu widokowego Kanoni. Następnie przejazd na północno - zachodnie wybrzeże wyspy z jej najpiękniejszą „pięciopalczastą” zatoką Paleocastritsa. Zobaczymy klasztor i kościół Moni Thetokou. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Zwiedzanie miasta Korfu, w którym to najlepiej widoczna jest mozaika kulturowa i architektoniczna wyspy - mieszają się tutaj wpływy greckie, weneckie, francuskie, brytyjskie i bizantyjskie. Fasady miejskich kamienic wyróżniają pastelowe odcienie, zaś okiennice pomalowane są najczęściej na zielono, co nawiązuje do dominacji tej barwy w krajobrazie korfiańskim (nie bez powodu określa się wyspę Korfu mianem „najbardziej zielonej z greckich wysp”). Centrum stolicy wyznacza Esplanada, czyli główny plac. Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy m.in.: Starą Twierdzę, Pałac św. Michała i Jerzego, Liston oraz kościół św. Spirydona, patrona wyspy Korfu, któremu mieszkańcy zawdzięczają spokój i dobrobyt w tym miejscu. Świątynia jest łatwo rozpoznawalna dzięki charakterystycznej czerwonej kopule na szczycie. Dziś, mieszkańcy wyspy okazują cześć Świętemu nadając chłopcom imię Spyros. Czas wolny. Powrót na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Dzień przeznaczony na wypoczynek nad morzem, na korzystanie z kąpieli morskich i słonecznych oraz lokalnych atrakcji. Przeprawa promowa do Igumenicy. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Przejazd do miasta Berat, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Berat to miasto muzeum, nazywane miastem tysiąca okien, ze względu na charakterystycznie usytuowane na stoku wzgórza białe domy z drewnianymi, ciemnobrązowymi oknami. Zobaczymy m.in. ruiny zamku wraz z Muzeum Ikon Onufrego, stary most Gorica, wzgórze z tysiącem okien “Mangalem” i przespacerujemy się nowym deptakiem nad rzeką Osum. Przejazd do jednego z najstarszych miast Albanii – Elbasan. Spacer po mieście, zobaczymy m.in.: potężną twierdzę z, bastionami i bramami, pomnik artysty Usta Isufa Myzyri, wysoką, kamienną wieżę zegarową, Meczet Królewski z 1492 roku, zabytkową ortodoksyjną katedrę. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolice Tirany.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Przelot powrotny. Transfer na miejsce zbiórki. Zakończenie pielgrzymki.

TERMIN:  16 - 24.07.2020

CENA PRZY LICZBIE OSÓB:     

32 OSOBY   -  4080 zł + 140€

37 OSÓB      -  4020 zł + 140€

42 OSOBY   -  3960 zł + 140€

ZAPEWNIAMY:
•    przelot wraz z opłatami lotniskowymi
•     komfortowy przejazd na całej trasie  
•    transfer z miejsca zbiórki na lotnisko i z powrotem
•     8 noclegów w hotelu **/*** pokoje 2-3 osobowe z łazienkami
•     8 śniadań, 8 obiadokolacji
•     opiekę i informację turystyczną pilota, ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do
2 000 € i NNW do 10 000 zł w RP

•     bilety wstępu, przewodników lokalnych, parkingi i pozostałe wydatki programowe
•     opłatę na TFG

UWAGI:
• program o charakterze pielgrzymkowym i opieką duchową kapłana oraz możliwością uczestnictwa w Mszach św.
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom
• dokument niezbędny do wyjazdu: dowód osobisty

 

BLIŻSZE INFORMACJE ORAZ ZAPISY U KS. MIROSŁAWA KRZYŻOWSKIEGO

POD NR TEL. 696 192 112


Mając na uwadze wskazania Ministerstwa Sprawa Zagranicznych RP,

ryzyko zagrożenia epidemiologicznego we Włoszech

oraz dobrowiernych z przykrością informujemy,

że Archidiecezja Katowicka odwołuje zorganizowany wyjazd wiernych

do Rzymu w ramach Narodowej Pielgrzymki

z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II,

który zaplanowano w dn. 15–17 maja br.  

 

 inserted by tekel